KOULE - jediné nezbytné vybavení ke hře

Pétanque je o koulích. Celá hra, její samotný princip, je postavená na koulích jako tvaru. Koule při hře lítají jako vystřelené z děla, narážejí do sebe, přibližují a vzdalují se jako nebeská tělesa. Prostě takový vesmír v malém. Výhodou však je, že koule jsou to jediné, bez čeho se při hře neobejdete. Samozřejmě za předpokladu samotné chuti do hry.

Základní rozdělení koulí: REKREAČNÍ x SOUTĚŽNÍ

Rekreační koule jsou nižší kvality, určené výhradně na rekreační hraní, pro krátkodobou zábavu jsou dostatečné. Běžně se dají zakoupit v našich hypermarketech, v nabídce se však objevuje jen nejlacinější verze čínské výroby. Tyto koule mají slabý ocelový povrch a jsou vyplněny betonem, který se po určité době uvolňuje od vnitřního povrchu a tím dochází k nerovnoměrnému pohybu koule (koule plave). Nejen v sousedních zemích, ale už i u nás (ve speciálních obchodech, na internetu) se dají sehnat o něco kvalitnější rekreační koule, které jsou celokovové.

K rekreačním účelů také patří různobarevné plastové koule. Jsou buď z tvrdého plastu standardní velikosti nebo z měkčího plastu plněné tekutinou. Tento typ koulí je určen pro hru na pláži, na trávě u chaty, pro děti.

Soutěžní koule jsou velice kvalitní. Jejich nákupu předchází přesné stanovení nejen velikosti dlaně (prstů), ale i účelu, kterému mají sloužit (přibližování, vyrážení, univerzál). Každý hráč si objednává koule přesné hmotnosti, rozměru, vroubkování a tvrdosti. K tomu slouží různé tabulky, měřítka. Rozdíl v ceně je oproti rekreačním koulím poměrně veliký, požitek ze hry však všechno vynahradí. Většina hráčů dnes už začátečníkům doporučuje kupovat si rovnou soutěžní koule, ty vydrží hráčovi celý život. Kupovat soutěžní koule není jednoduché. V maloobchodní síti u nás ani v zahraničí se neobjevují. Kdo má možnost cestovat, sežene je v zemi zaslíbené pétanque - ve Francii. Běžně se však u nás objednávají přímo od dovozců zastupující jednotlivé výrobce koulí. Nejznámější výrobci: Obut, Jean Blanc, Intégrale, Okaro, La Boule Noir, La Boule Bleue.

- - -
Máte-li zájem zakoupit si koule a nevíte jak na to, obraťte se na nás, radi Vám pomůžeme.
E-mail: petanque.litvinov@seznam.cz

Seznam schválených (homologovaných) koulí (pdf, 140 kB)